STYL OYAMA

Twórcą naszego stylu jest Wielki Mistrz Shigeru OYAMA, 10 dan – legenda światowego karate.

Po kilkudziesięciu latach praktyki i studiów nad dalekowschodnimi systemami walki stworzył neoklasyczną dyscyplinę, opartą z jednej strony na japońskiej tradycji karate, z drugiej strony na najbardziej skutecznych i sprawdzonych formach walki.

Shigeru Oyama to największy z żyjących mistrzów kontaktowego karate w świecie. W ciągu swojej przeszło 60-letniej kariery zasłynął m.in.: zwycięskimi pełnokontaktowymi walkami ze 100 kolejnymi czarnymi pasami, pokazami łamania kantem dłoni stosów bloków lodowych, a także demonstracjami zbijania gołymi rękami klingi ostrego miecza samurajskiego w chwili zadawanego cięcia. Soshu Oyama szkolił wielu aktualnych liderów międzynarodowych organizacji karate oraz zdobywców mistrzostw świata i kontynentów.
Jak podkreśla Hanshi Jan Dyduch: “Shigeru Oyama to przede wszystkim wspaniały mistrz i nauczyciel. Skromny, pracowity, cierpliwy i wyrozumiały człowiek. Umie nie tylko oceniać, ale także uważnie słuchać.” Jak twierdzi, bardzo dużo uczy się od swoich uczniów i współpracowników. Nie szuka władzy ani taniej popularności. Raczej stroni od polityki, ale w najważniejszych sprawach dla kontaktowego karate w świecie jego opinia – jako najwybitniejszego ucznia zmarłego Masutatsu Oyamy – ma ogromne znaczenie. Jest autorem wielu filmów szkoleniowych oraz książek, m.in. znakomitej pozycji “Perfect Karate”.

Styl OYAMA jest rozwijany pod kątem sztuki i samoobrony oraz w kontaktowej formule sportowej (knockdown i semi-knockdown – bez atakowania głowy rękami oraz full contact – t.j. z atakiem rąk w rękawicach na głowę ). Shigeru Oyama odrzucił doktrynę walki wzięta z Goyu-ryu i Kyokushin, wprowadzając szybkie przemieszczanie się, wyprzedzanie ataku przeciwnika i zejścia z linii ciosu wraz z równoczesnym kontratakiem. Takiej filozofii walki podporządkował cały system szkolenia. Zmienił niektóre bloki, uderzenia oraz formy, rozwinął pracę nóg i położył duży nacisk na rotacyjną pracę ciała.

Nowe autorskie kihon kata stanowią pomost pomiędzy uczeniem podstaw a realną walką. W połączeniu z innymi zaawansowanymi ponad stylowymi formami, uznanymi za klasykę karate jak np. Seienchin czy Kanku-dai, kihon kata tworzą reprezentatywny obraz kształtowania się kontaktowego karate na przełomie XX i XXI wieku. Są przedmiotem studiów, praktyki oraz jednym z najważniejszych czynników pozwalających pojmować styl Oyama również jako sztukę walki.

Zaawansowani karateka praktykują także ćwiczenia i kata z bronią (Bo, Tonfa i Sai). Kata jak i formy z bronią są dodatkowo wykonywane w formie rywalizacji sportowej. W stylu Oyama obowiązuje autorski system szkolenia dzieci, dostosowany do ich możliwości psychicznych i fizycznych oraz oryginalny model szkolenia młodzieży i dorosłych. Stawia on w pierwszym rzędzie na praktyczne korzyści wynikające z uprawiania karate – dobre zdrowie, poczucie bezpieczeństwa oraz systematyczne kształtowanie charakteru ćwiczącego.

Soshu Shigeru Oyama

Jest założycielem Światowej Organizacji Oyama Karate. Wielki Mistrz – Shigeru Oyama, 10 Dan to bezsprzecznie największy z żyjących mistrzów karate kontaktowego w świecie. W ciągu swojej przeszło 50-letniej kariery zasłynął m.in.: zwycięskimi, pełnokontaktowymi walkami ze 100 kolejnymi czarnymi pasami, pokazami łamania stosów bloków lodowych kantem dłoni, a także pokazami chwytania gołą ręką klingi ostrego miecza samurajskiego w chwili zadawanego cięcia. Soshu Oyama nauczał wielu wybitnych ekspertów światowego karate oraz zdobywców mistrzostw świata i kontynentów, w tym m.in. liderów: IFK Kyokushin – Steave Arnila, IKO Kyokushin – Akiyoshi Matsui czy EKO Kyokushin – Loek Hollandra. Z większością z nich nadal utrzymuje bardzo dobre kontakty towarzyskie i zawodowe.
Jak podkreśla Hanshi Dyduch: Shigeru Oyama to przede wszystkim wspaniały mistrz i nauczyciel. Skromny, pracowity, cierpliwy i wyrozumiały człowiek. Umie nie tylko oceniać, ale także uważnie słuchać.

Jak twierdzi, bardzo dużo uczy się od swoich uczniów i współpracowników. Nie szuka władzy ani taniej popularności. Raczej stroni od polityki, ale w najważniejszych sprawach dla kontaktowego karate w świecie jego opinia – jako najwybitniejszego ucznia zmarłego Masatsu Oyamy – ma ogromne znaczenie. Jest autorem wielu filmów szkoleniowych oraz książek, m.in. znakomitej pozycji “Perfect Karate”.

W dniu 25 kwietnia 1994 roku Shigeru Oyama otrzymał telefon z Japonii. Poinformowano go, że Sosai Masutatsu Oyama umarł na raka płuc w szpitalu w Tokio. Shigeru Oyama nie był już od 1981 roku stowarzyszony z Międzynarodową Organizacją Kyokushinkai (IKO) ani ze swoim byłym nauczycielem. Był założycielem i prezydentem Światowej Organizacji Oyama Karate z siedzibą w Nowym Jorku. W tej szczególnej chwili wiele wspomnień o Masutatsu Oyamie zaczęło przebiegać mu przed oczami. Shigeru Oyama i jego brat Yashuhiko byli najbliższymi i najlepszymi jego uczniami przez przeszło 30 lat. Mieli tak wiele wspomnień z treningów i współpracy z Mas. Oyamą. Wiadomość o śmierci Mas. Oyamy przyniosła mu smutek. Shigeru Oyama od razu zadzwonił do swego przyjaciela, byłego partnera z treningów kyokushinkai – Tadashi Nakamury, aby przekazać mu wiadomość o śmierci mistrza. Shigeru Oyama powiedział Tadashi Nakamurze, że muszą zapomnieć o przeszłości i pojechać do Tokio na pogrzeb Sosai. Do końca lat siedemdziesiątych Tadashi Nakamura uznawany był za następcę Masutatsu Oyamy. Po jego odejściu z IKO i założeniu Światowej Organizacji Seido Karate, kierownictwo Kyokushin w USA objął Shigeru Oyama.
Z szacunku dla Masutatsu Oyamy obaj wielcy mistrzowie postanowili wziąć udział w pogrzebie swojego nauczyciela. Pogrzeb okazał się olbrzymią uroczystością. Kilka tysięcy najlepszych uczniów przybyło, aby pożegnać zmarłego. Wyznaczenie w testamencie 31 letniego Shokei Matsui 5 dan na lidera IKO wywołało olbrzymie kontrowersje i ostre protesty. Pojawiły się poważne zarzuty o sfałszowanie testamentu i bezpośrednie interesy japońskiej mafii. Młody Shokei Matsui manifestujący swoje koreańskie pochodzenie, był jednym z największych zawodników w historii kyokushinkai karate a także szefem wyszkolenia w Centralnym Dojo-Honbu. Wielokrotnie podróżował po świecie z Mas Oyamą robiąc wiele seminariów szkoleniowych i pokazów. W ostatnim okresie Matsui był jednym z najbliższych uczniów Mas Oyamy i jak się wydaje, nie przypadkowo jego nazwisko znalazło się w testamencie. Żona Mas Oyamy- Chiyako oraz jej rodzina, zakwestionowała wiarygodność testamentu i wygrała długi proces sądowy, którego rezultatem był ostateczny rozpad Międzynarodowej Organizacji Kyokushinkai. Sam pogrzeb stał się politycznym forum, na którym kilka frakcji rywalizowało o wpływy i o przejęcie władzy nad całą organizacją. W czasie ceremonii, córka zmarłego- Grace Oyama wystawiła urnę na dach samochodu, żeby nikt nie mógł jej dotknąć. Shigeru Oyama był postrzegany przez wiele czołowych osobistości jako znakomity sukcesor po Masutatsu Oyamie. Soshu Shigeru Oyama nie pozwolił jednak, aby względy polityczne lub personalne zamazały motyw, dla którego przybył na pochówek swego mistrza. Stał w tyle, ponieważ przyjechał tylko po to by uhonorować życie swego mistrza i okazać szacunek dla rodziny Mas Oyamy. To był smutny dzień dla świata Karate. Wszyscy niecierpliwie czekali na to co się stanie z IKO kyokushinkai – najpotężniejszą prywatną organizacją karate na świecie…

Mas Oyama i jego począt