OYAMA Karate w Polsce

Początek rozwoju Oyama Karate w Polsce związany jest z dniem 29.09.1991 r., kiedy to Sensei Jan Dyduch w imieniu grupy czołowych instruktorów i zawodników z Krakowa złożył na ręce Wielkiego Mistrza Shigeru Oyamy deklarację wstąpienia do Światowej Organizacji Oyama Karate.

Oyama Karate jako dyscyplina sportowa została zalegalizowana w Polsce zarządzeniem Prezesa UKFiT MP Nr 6 poz. 40 w dniu 26.02.1992 r.

W dniu 08.04.1992 roku zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Oyama Karate w Polsce z siedzibą w Krakowie. Stowarzyszenie Oyama Karate skupia wszystkich uprawiających Oyama Karate w Polsce zarówno w klubach sportowych, w prywatnych szkołach karate, ogniskach TKKF jak i w specjalistycznych sekcjach. W 1992 roku stowarzyszenie zostało oficjalnie przyjęte do Światowej Organizacji Oyama Karate.

Po tym jak Soshu Shigeru Oyama zamknął Centralne Dojo w Nowym Jorku i przestał pełnić funkcję dyrektora World Oyama Karate Organization, Polska Organizacja Oyama Karate zrezygnowała z przynależności do WOKO i przystąpiła do OYAMA Międzynarodowej Federacji Karate (ang. OYAMA International Karate Federation), działającej pod jego patronatem. W 2005 roku polska Organizacja dodatkowo przystąpiła do Światowej Organizacji Kanreikai Karate (ang. World Kanreikai Karate), zajmującej się promocją sportowego karate na arenie międzynarodowej. Unia skupia aktualnie przeszło 50 klubów sportowych. Siedziba Unii i Stowarzyszenia mieści sę w Krakowie, który równocześnie spełnia funkcję koordynacyjną w zakresie szkolenia i działalności sportowej. Wszystkie ośrodki Oyama Karate w Polsce zachowują pełną autonomię organizacyjną, finansową i sportowo-szkoleniową w ramach przyznawanych licencji. Oyama Karate uprawia w Polsce przeszło 6000 osób. Zajęcia sportowo-szkoleniowe prowadzi przeszło 220-osobowa grupa instruktorów sportu lub rekreacji o specjalności Oyama Karate, wykształconych w latach 1992-2005. Ukończyli oni kursy instruktorskie, zatwierdzone przez Resortowe Centrum Metodyczno-Szkoleniowe Kultury Fizycznej i Sportu. Około 130 instruktorów Oyama Karate to posiadacze stopni mistrzowskich dan różnych poziomów, nadanych przez Wielkiego Mistrza Shigeru Oyamę, 10 dan. W latach 1992-2004, około 210 Polaków otrzymało z jego rąk około 330 nominacji na różne stopnie mistrzowskie. Około 30 sędziów ukończyło dwustopniowe specjalistyczne kursy sędziowskie. Dwóch polskich arbitrów posiada uprawnienia sędziego klasy międzynarodowej: Jan Dyduch i Józef Pietras. Organizacja prowadzi systematyczne kursy instruktorskie oraz szkolenia zawodników, sędziów i działaczy na cyklicznych seminariach i naradach. W tym celu wydawane są materiały i informatory wewnątrzorganizacyjne. Od 1993 roku odbywają się w Polsce coroczne międzynarodowe seminaria szkoleniowo-kwalifikacyjne z udziałem Soshu Shigeru Oyamy, 10 dan. Co roku w kraju lub zagranicą (w 2001, 2002 i 2005 roku w Chorwacji) nad morzem odbywa się ogólnopolski letni obóz sportowo-szkoleniowy Oyama Karate. W zimie i latem odbywają się także obozy sportowo-szkoleniowe, organizowane przez szkoły i kluby sportowe.

Polska Organizacja Oyama Karate posiada dobrze zorganizowany system współzawodnictwa sportowego w kilku konkurencjach Oyama Karate, w których biorą udział kadeci, juniorzy i seniorzy obojga płci. Od 1996 roku zawody sportowe rozgrywane są na poziomie regionalnym i ogólnokrajowym z mistrzostwami Polski i Pucharem Polski włącznie. Najlepsi polscy zawodnicy startują w międzynarodowych zawodach sportowych z mistrzostwami świata i Europy włącznie.

Hanshi Jan Dyduch 9 dan

“W Oyama Karate nikt nie pyta się o religię, narodowość czy kraj. Wszyscy tworzymy jednak wielką rodzinę, wszyscy jesteśmy ludźmi karate. Bardzo lubią przyjeżdżać do Polski./…/ Podczas kolejnych wizyt dostrzegłem jak wiele zmienia się w waszym kraju.

Bądźcie z siebie dumni i kochajcie swoją Ojczyzną. Uczcie się, pracujcie i trenujcie solidnie. Teraz macie to wszystko, co na Zachodzie. Bijecie Amerykanów, Japończyków i Europę i chcę żebyście dalej tak walczyli. Jesteście szczęściarzami, macie znakomitego mistrza i lidera, jakim jest sensei Jan Dyduch. Idźcie za nim…”

Wielki Mistrz Shigeru Oyama​

 

Założycielem i liderem polskiej organizacji Oyama karate jest Hanshi Jan Dyduch 9 dan z Krakowa (ur.1956 r.). Karate zaczął uprawiać od 1974 roku w Ognisku Specjalistycznym TKKF “Karate-do Kyokushinkai” a potem w Krakowskim Klubie Karate Kyokushinkai. Jako Reprezentant Polski wziął udział w I Otwartych Mistrzostwach świata Karate Kyokushin w Japonii W 1975 roku. Za swoją postawę w Tokio otrzymał od Kancho Masutatsu Oyamy nagrodę specjalną. Rok później został Mistrzem Polski Karate Kyokushin w kategorii ciężkiej i zdobył złoty medal w Międzynarodowym Turnieju Karate Kyokushinkai “O Puchar Wawelskiego Smoka”.

W 1977 roku, po powrocie z Indii i Afganistanu zakończył karierę zawodniczą i rozpoczął działalność szkoleniową w Krakowie. W 1980 roku zdał z wyróżnieniem egzamin na stopień mistrzowski 1 dan a w 1983 roku na 2 dan kyokushin karate. Oprócz kariery sportowej pełnił takż wysokie funkcje organizacyjne w polskim Kyokushin będąc m.in. Przewodniczącym Komisji Kyokushinkai Polskiego Związku Karate i Prezesem Krakowskiego Klubu Karate Kyokushinkai.

W latach 1985-86 oraz w 1990 roku trenował w Stanach Zjednoczonych. W 1991 roku nawiązał kontakt z Wielkim Mistrzem Shigeru Oyamą 10 dan i w ślad za nim, opuścił szeregi IKO kyokushin. Od 1991 roku stał się animatorem rozwoju stylu OYAMA w Polsce. W 1992 roku zdał w Holandii test weryfikacyjny na 2 dan a następnie egzamin na stopień mistrzowski 3 dan w Oyama karate. W 1994 roku zdał egzamin na 4 dan. W 1997 roku został promowany na stopień mistrzowski 5 dan i otrzymał tytuł Shihan. W dowód uznania dla wysokich umiejętności technicznych i szkoleniowych, jak również sukcesów organizacyjnych oraz sportowych w Polsce i na arenie międzynarodowej, Jan Dyduch w 2001 roku, otrzymał z rąk Wielkiego Mistrza Shigeru Oyamy 10 dan, nominację na stopień mistrzowski 6 dan a w 2004 roku na 7 dan. W 2010 roku, twórca stylu, przyznał mu 8 dan i tytuł HANSHI. W 2023 roku Zjazd Delegatów OYAMA Międzynarodowej Federacji Karate nadał jednogłośnie Hanshi Dyduchowi stopień mistrzowski 9 dan za wybitne zasługi organizacyjne, szkoleniowe oraz sportowe na rzecz rozwoju Oyama karate na arenie międzynarodowej. Jan Dyduch wychował wielu znakomitych zawodników i instruktorów m.in. mistrzów świata knockdown Oyama karate, wielu medalistów mistrzostw Europy, dziesiątki medalistów mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Wyszkolił bądź wypromował około 820 posiadaczy czarnych pasów Oyama karate w Polsce i innych krajach Europy.

Hanshi Jan Dyduch jest prezesem i dyrektorem OYAMA Międzynarodowej Federacji Karate (ang. OYAMA International Karate Federation). Pełni także funkcję Prezesa Zarządu OYAMA Polskiej Federacji Karate i Krakowskiego Klubu OYAMA.


Wykształcenie:
   Historyk (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie),
   Trener I klasy w karate (Wyższa Szkoła Trenerów Sportu w Warszawie),
   Trener Karate II klasy (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu),
   Menedżer Sportu (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie).

Hobby:   Płetwonurkowanie i turystyka górska.

 

Słownik podstawowych zwrotów i terminów japońskich

LICZEBNIKI

1 – ICHI (Ichi)
2 – NI (Ni)
3 – SAN (San)
4 – SHI (Si) / YON (Jon)
5 – GO (Go)
6 – ROKU (Roku)
7 – SHICHI (Sici)
8 – HACHI (Haci)
9 – KU (Kju)
10 – JU (Dziu)

20 – NINJI
30 – SANJU
40 – YONJU
50 – GOJU
100 – HAYAKU

BROŃ W KARATE

Atama – głowa
Ashi – noga
Bo – długi kij
Chusoku – poduszka stopy
Furi – krótki sierp
Haisoku – podbicie stopy
Haito – wewnętrzny kant dłoni
Hiji – Łokieć
Hiza – kolano
Kakato – pięta
Sai – sztylet
Seiken – pięść
Shotei – podstawa dłoni
Shuto – kant dłono
Shita – hak
Tettsui – pięść młot
Tonfa – pałka z rączką

STREFY / KIERUNEK / CEL

Age – w górę
Ago – podbródek
Chudan – korpus, średni poziom
Ganmen – twarz
Gedan – strefa od pasa w dół
Gyaku – przeciwnie, odwrotnie
Hidari – w lewo
Hizo – żebro
Jodan – strefa od barków w górę
Kake – zahaczać, hak
Kansetsu – staw kolanowy
Kin – krocze
Mae – w przód
Mawashi – okrężnie
Mawatte – obrót
Migi – w prawo
Naore – powrót do pozycji
Oi – zgodny
Oroshi – z góry w dół
Sakotsu – obojczyk
Sayu – prawy i lewy
Shomen – przód
Soto – z zewnątrz
Tobi – skakać, w wyskoku
Uchi – ze środka, wewnętrzny
Ura – odwrotnie
Ushiro – tył, w tył
Yoko – bok, w bok

INNE

Arigato – dziękuję
Ashi – stopa
Barai – zagarnięcie
Budo – sztuki wojenne
Dan – stopień mistrzowski
Do – droga, kierunek myśli
Dojo – miejsce treningu
Geri – kopać
Hajime – zaczynać
Ibuki – oddychanie
Kamaete – pozycja rąk
Kancho – dyrektor
Kata – ćwiczenia formalne
Kiai – krzyk bojowy
Kiba – jeździec
Kyu – stopień uczniowski
Moro – obie
Moro-Te – podwójnie rękami
Obi – pas
Oesh – tak, dziękuję, pozdrowienie
Osae – ścią…gać‡ w dół‚
Sanchin – trójkąt siły
Sensei – nauczyciel
Seiza – siedzenie na piętach
Sempai – starszy uczeń
Shihan – mistrz od 5 dana
Soshu – założyciel, szef
Te – rę™ce
Tameshiwari – łamanie desek
Tsuki – pchać / uderzać
Uchi – ciąć / uderzać
Yame – stop !
Yoi – gotowy

Stopnie mistrzowskie OYAMA PFK

9 DAN

1. Dyduch Jan, Kraków

8 DAN
 1. Pierzchała Andrzej, Kraków
7 DAN
 1. Choiń„ski Witold, Białystok
 2. Pajdak Paweł, Sosnowiec
6 DAN
 1. Majda Rafał, Jelenia Góra
 2. Plewka Bogusław, Lubliniec
 3. Tomiałowicz Andrzej, Lubsko/Niemcy
5 DAN
 1. Bakoń Piotr, Warszawa
 2. Czopek Rafał, Brzeszcze
 3. Hebda Jarosław, Wieliczka
 4. Kasperek Jacek, Andrychów
 5. Klimaszewski Tomasz, Radom
 6. Leończyk Waldemar, Słupsk
 7. Mostek Patrycjusz, Rzeszów
 8. Niezgoda Artur, Żagań
 9. Osika Mirosław, Kraków
 10. Pietras Józef, Kraków
 11. Posłuszny Sławomir, Bydgoszcz
 12. Różyński Romuald, Bochnia
 13. Rygiert Włodzimierz, Turek
 14. Skalniak Kazimierz, Olkusz
 15. Szulc Dariusz, Piotrków Trybunalski
 16. Walaszczyk Jerzy, Katowice
 17. Wojewoda Krzysztof, Koło
 18. Żółty Ryszard, Kraków
4 DAN
 1. Bednarczyk Tadeusz, Oświęcim
 2. Błaszków Marek, Lubsko
 3. Bodziony Michał, Katowice
 4. Borowiec Kazimierz, Katowice
 5. Bretner Robert, Kraków
 6. Brodacki Janusz, Toruń
 7. Florkiewicz Tomasz, Warszawa
 8. Furtak Wojciech, Iłowa
 9. Fyda-Granek Danuta, Katowice
 10. Hachaj Dariusz, Tarnów
 11. Kołodziej-Plewka Anna, Lubliniec
 12. Korczyński Ryszard, Legionowo
 13. Kostrzewa Konrad, Warszawa
 14. Kowalski Grzegorz, Bytom
 15. Kurnik Ireneusz, Kraków
 16. Laskowski Łukasz, Wrocław
 17. Lewandowski Wiesław, Konin
 18. Majczak Marcin, Lublin
 19. Mielcarek Sebastian, Wrocław
 20. Mrowiec Tomasz, Katowice
 21. Niemiec Krystian, Rzeszów
 22. Pawlus Mariusz, Oświęcim
 23. Przybysz Piotr, Łódź
 24. Rzepka Dominik, Kraków
 25. Sacher Stanisław, Zabrze
 26. Sochan Adam, Łódź
 27. Suwała Andrzej, Kozienice
 28. Szukalski Marek, Katowice
 29. Tomiałowicz Zbigniew, Lubsko
 30. Trzeciak Grzegorz, Wrocław
 31. Uzar Grzegorz, Tarnobrzeg
 32. Walaszczyk Agata, Katowice
 33. Walaszczyk Jacek, Katowice
 34. Więckowski Stefan, Kraków
3 DAN
 1. Bajda Piotr, Bochnia
 2. Bichoński Włodzimierz, Kraków
 3. Bierowiec Jan, Kraków
 4. Blecharczyk Maciej, Kraków
 5. Bugajski Mateusz, Kraków
 6. Chlabicz Adam, Białystok
 7. Cierpioł Izabella, Katowice
 8. Cierpioł Sebastian, Katowice
 9. Czopek Wiktor, Brzeszcze
 10. Drochliński Krzysztof, Bytom
 11. Dudka Andrzej, Milówka
 12. Dyba Jarema, Warszawa
 13. Galas Marek, Tarnów
 14. Giziński Maciej, Jelenia Góra
 15. Gut Przemysław, Sosnowiec
 16. Hodana Andrzej, Legnica
 17. Idzik Sławomir, Rzeszów
 18. Jaruga Piotr, Lublin
 19. Jastrzębski Andrzej, Wrocław
 20. Kanikowski Sebastian, Sosnowiec
 21. Kapsa Marcin, Warszawa
 22. Kardyś Paweł, Sędziszów Małopolski
 23. Kindryk Tomasz, Sosnowiec
 24. Kiszycki Dawid, Choroszcz
 25. Klar Jarosław, Katowice
 26. Kloskowski Artur, Gdańsk
 27. Kobus Leszek, Białystok
 28. Koch Adam, Sosnowiec
 29. Koch Piotr, Sosnowiec
 30. Kochanowski Krzysztof, Warszawa
 31. Kosior Robert, Radom
 32. Kowalik Jakub, Piotrków Trybunalski
 33. Kowalski Dariusz, Legionowo
 34. Kowalski Miron, Piotrków Trybunalski
 35. Liszka-Jezierska Agata, Sosnowiec
 36. Łanda Mateusz, Lubsko
 37. Maciejewski Jarosław, Koszalin
 38. Maciejko Daniel, Nowy Dwór Mazowiecki
 39. Majczak Anna, Lublin
 40. Majda Katarzyna, Jelenia Góra
 41. Majer Wojciech, Warszawa
 42. Malec Zbigniew, Brzeszcze
 43. Małocha Robert, USA – honorowy
 44. Mańka Marek, Lubliniec
 45. Mrozek Krzysztof, Jasło/Węgry
 46. Misiaszek (Oraczko) Roman, Kraków
 47. Oporski Krzysztof, Warszawa
 48. Pajdak Bartosz, Sosnowiec
 49. Patrak Anna, Stargard
 50. Pniewska-Brusik Monika, Zabrze
 51. Sakowicz Grzegorz, Warszawa
 52. Sępek Paweł, Kraków
 53. Siegieńczuk Marcin, Białystok
 54. Siwicki Krzysztof, Kraków
 55. Smajda Michał, Sosnowiec
 56. Socha Krzysztof, Kraków
 57. Staniszewski Leszek, Tarnobrzeg
 58. Stojcev Zoran, Słupsk
 59. Stolcman Cezary, Kraków
 60. Sukmanowski Mariusz, Lubliniec
 61. Szawłowski Zdzisław, Darłowo
 62. Sztuc Jarosław, Łódź
 63. Tradecki Piotr, Warszawa
 64. Wadowski Ryszard, Lublin
 65. Wdowiarski Robert, Warszawa
 66. Więzowski Artur, Ciechanowiec
 67. Wojtukiewicz Jacek, Darłowo
 68. Zbieżek Paweł, Proszowice
 69. Zdziech Maciej, Radom
2 DAN
 1. Augustynek Ewa, Kraków
 2. Bajrasz Klaudia, Rzeszów
 3. Banasik Andrzej, Zabrze
 4. Banaś Rafał, Żory
 5. Bandziak Radosław, Lubsko
 6. Baron-Mazurkiewicz Anna, Zabrze
 7. Bereza Bartłomiej, Katowice
 8. Bilski Hubert, Radom
 9. Breczko Cezary, Białystok
 10. Broda Tomasz, Kraków
 11. Budny Robert, Poznań
 12. Burnetko Maciej, Kraków
 13. Cebula Filip, Wieliczka
 14. Chodur Mirosław, Stary Wiśnicz
 15. Choiński Robert, Białystok
 16. Chrzanowski Cezary, Poznań
 17. Chyrchel Piotr, Racibórz
 18. Cyrulik Justyna, Kraków
 19. Czaicki Paweł, Andrychów
 20. Czech Iweta, Irlandia
 21. Częścik Tomasz, Lubsko
 22. Dominik Bartosz, Warszawa
 23. Drabik Szymon, Chocznia
 24. Dyduch Radosław, Kraków
 25. Dyga Maciej, Bochnia
 26. Dzierżak Paweł, Kraków – honorowy
 27. Dziewoński Andrzej, Kraków
 28. Fiedor Tomasz, Żary
 29. Figlarz Grażyna, Wrocław
 30. Głowacka Dorota, Radom
 31. Goździk Piotr, Warszawa
 32. Grabowski Sławomir, Warszawa
 33. Grzywa Paweł, Chocznia
 34. Guzik Andrzej, Kraków
 35. Hebda Patryk, Wieliczka
 36. Hodana Krzysztof, Legnica
 37. Iwan Dorota, Kraków
 38. Jamróg Piotr, Krosno
 39. Jasiński Andrzej, Żary
 40. Kaczmarek Włodzimierz, Iłowa
 41. Kaliciński Jarosław, Tarnów
 42. Kandzia Tomasz, Lubliniec
 43. Karaszewska Jolanta, Lubliniec
 44. Karcz Jacek, Kraków
 45. Karczewska Danuta, Katowice
 46. Karlikowski Marcin, Kraków/Tarnów
 47. Kasperek Katarzyna, Andrychów
 48. Kijowski Mariusz, Warszawa
 49. Kloskowski Karol, Gdańsk
 50. Kobus Leszek, Białystok
 51. Kołodziej Mirosław, Lubsko
 52. Kołodziejski Dawid, Łask
 53. Kołodziejski Stanisław, Łask
 54. Kosturek Mateusz, Rzeszów
 55. Kotyrba Janusz, Kalwaria Zebrzydowska
 56. Kowalski Sylwester, Darłowo
 57. Kozak Piotr, Rzeszów
 58. Krajewska Zuzanna, Łódź
 59. Kruk Marek, Turek
 60. Krupa Michał, Kraków
 61. Kuc Krzysztof, Kraków
 62. Kwapień Łukasz, Kraków
 63. Leśniak Matylda, Bochnia
 64. Lewandowska Kornelia, Konin
 65. Lewandowski Zbigniew, Konin
 66. Liszka Mariusz, Tarnów
 67. Łazarczyk Sławomir, Katowice
 68. Łuczyński Łukasz, Kozienice
 69. Łącz Adam, Bielsko-Biała – nie żyje
 70. Maciaszek Krzysztof, Warszawa
 71. Majcherczyk Edyta, Kraków
 72. Majer Tomasz, Warszawa
 73. Marcinkiewicz Mirosław, Wrocław
 74. Mazur Łukasz, Kamienna Góra
 75. Mirocha Sławomir, Kraków
 76. Niemas Anna, Błażejowice
 77. Mochol Ireneusz, Lubliniec
 78. Mostek Iwona, Rzeszów
 79. Musijowski Piotr, Przemyśl
 80. Nowak Grzegorz, Lubsko
 81. Nowosielski Marcin, Jelenia Góra
 82. Owczarek Mariusz, Warszawa
 83. Pawlak Waldemar, Warszawa – honorowy
 84. Pietruszka Bartłomiej, Radom
 85. Pęśko Michał, Łódź
 86. Pichur Mateusz, Lublin
 87. Plewniak Ryszard, Bochnia – nie żyje
 88. Pniewska-Brusik Monika, Zabrze
 89. Podwysocka (Michalska) Jolanta, Kraków
 90. Podwysocki Maciej, Kraków
 91. Potępa Bartosz, Kraków
 92. Pruszak Arkadiusz, Pruszcz
 93. Ptok Michał, Bytom
 94. Purgał Wiesław, Piotrków Trybunalski
 95. Radecki Tomasz, Jelenia Góra
 96. Rajda Tomasz, Wadowice
 97. Rapacz Dominika, Kraków
 98. Recek Krzysztof, Zabrze
 99. Rębacz Aleksander, Gorlice
 100. Rotko Przemysław, Katowice
 101. Rudnik Wiesław, Bochnia
 102. Sądel Jerzy, Bochnia
 103. Sąsiadek Anna, Ropczyce
 104. Sikora Marcin, Łódź
 105. Skrzetuski Janusz, Lublin
 106. Stala Mateusz, Bochnia
 107. Stelmachowski Paweł, Kraków
 108. Stypuła Andrzej, Andrychów
 109. Szafrański Dawid, Kraków
 110. Szpak Zygmunt, Przemyśl
 111. Szreiter Julia, Łódź
 112. Sztencel Piotr, Warszawa
 113. Szulc Angela, Piotrków Trybunalski
 114. Szulcek Damian, Bytom
 115. Świderski Łukasz, Żagań
 116. Świderski Zbigniew, Warszawa
 117. Taha Mariusz, Łódź
 118. Tucznio Angelika, Kraków
 119. Twardowski Daniel, Tychy
 120. Wacławski Sebastian, Chocznia
 121. Wasiak Paweł, Turek
 122. Wawrzynkiewicz Robert, Żary
 123. Wawrzyński Marek, Brzeszcze
 124. Wiśniewska-Kaczor Bogumiła, Kraków
 125. Wlazło Robert, Tarnów
 126. Wojewoda Arkadiusz, Koło
 127. Wójcik Marcin, Lublin
 128. Wójtowicz Jan, Wrocław
 129. Wysocki Piotr, Warszawa
 130. Zaboklicki Tomasz, Bydgoszcz – honorowy
 131. Zabrocki Patryk Roger, Białystok
 132. Zaleski Filip, Warszawa
 133. Zalewski Jacek, Wysoka
 134. Zawada Sebastian, Lubliniec
 135. Ziółek Dominika, Legionowo
 136. Zyśko Grzegorz, Częstochowa
1 DAN
 1. Abratkiewicz Paweł, Piotrków Trybunalski
 2. Adamczyk Marcin, Wadowice
 3. Adamkiewicz Łukasz, Tarnobrzeg
 4. Adamkiewicz Tomasz, Turek
 5. Adamski Andrzej, Kraków
 6. Adamski Daniel, Bielsko-Biała
 7. Aftanas Mariusz, Przemyśl
 8. Andrzejewski Norbert, Kraków
 9. Angeluk Piotr, Zgorzelec
 10. Anlauf Paweł, Brzeszcze
 11. Antończak Mirosław , Brzeszcze
 12. Antos Patryk, Lubliniec
 13. Bajołek Aleksander, Katowice
 14. Bajor Dariusz, Darłowo
 15. Banaś Kacper , Wieliczka
 16. Baran Łukasz, Kraków
 17. Bartyzel Andrzej, Brzeszcze
 18. Bazan Sebastian, Katowice
 19. Bałakajew Wiaczesław, Kraków
 20. Bazylewicz Łukasz, Lubsko
 21. Białek Małgorzata, Katowice
 22. Białoń Karolina , Milówka
 23. Bielecki Andrzej , Kraków
 24. Biernacki Maksymilian , Tychy
 25. Bigos Wojciech, Kraków
 26. Błachut Daria, Oświęcim
 27. Bobko Mariusz, Przemyśl
 28. Borowiec Izabela, Katowice
 29. Borowski Marcin, Lubsko
 30. Brachacz Krzysztof, Piotrków Trybunalski
 31. Broda Aleksandra, Kraków
 32. Brzezicki Bartłomiej, Kraków
 33. Brusik Przemysław, Wadowice
 34. Bryja Anna, Katowice
 35. Bryś Arkadiusz , Milówka
 36. Brzezińska Ewa, Kraków
 37. Brzozowski Krzysztof, Katowice
 38. Budziński Paweł, Kraków
 39. Bukofaj Beata, Jelenia Góra
 40. Burakowski Marcin , Bochnia
 41. Burkiewicz Andrzej, Jelenia Góra
 42. Burszewski Janusz , Turek
 43. Chaber Tomasz, Kraków
 44. Chiliński Krzysztof, Białystok
 45. Choińska Barbara, Białystok – honorowy
 46. Choma Andrzej, Legionowo
 47. Choszczyk Adam, Warszawa
 48. Chrustowicz Tomasz, Warszawa
 49. Chruściel Łukasz, Katowice
 50. Cichoński Kamil, Bochnia
 51. Ciecieląg Jerzy, Radom
 52. Cierpioł Mikołaj, Lubliniec
 53. Cieśla Jakub, Wrocław
 54. Cieślak Przemysław, Sosnowiec
 55. Ciuk Izabela, Wieliczka
 56. Cupryś Włodzimierz, Rzeszów
 57. Cytlan Monika, Piotrków Trybunalski
 58. Czaja Klaudia, Kraków
 59. Czapliński Mariusz, Żary
 60. Czernicki Tomasz, Kraków/Wielka Brytania
 61. Czopowicz Konrad, Warszawa
 62. Czub Mariusz, Kraków
 63. Czyż Tomasz, Kraków
 64. Ćwikła Gabriela, Sosnowiec
 65. Dadak Łukasz, Brzeszcze
 66. Dąbrowski Jacek, Wrocław
 67. Danek Jarosław, Klecza Dolna
 68. Drejka Grzegorz, Katowice
 69. Duda Adam, Katowice
 70. Dudak Paweł, Darłówko
 71. Dulak Jolanta, Kraków – honorowy
 72. Dunaj Paweł, Białystok
 73. Dyduch Maria, Kraków – honorowy
 74. Dyga Wojciech, Bochnia
 75. Dygas Rafał, Radom
 76. Dziedziul Paweł, Białystok
 77. Faron Beata, Kraków
 78. Fecio Jarosław, Wrocław
 79. Ferenc Anna, Oświęcim
 80. Filus Wiktoria , Andrychów
 81. Fister Inga , Piotrków Trybunalski
 82. Fliśnik Patryk, Wieliczka
 83. Fliśnik Wiktoria, Wieliczka
 84. Florczyk Joanna, Sosnowiec
 85. Florkiewicz Rafał, Warszawa
 86. Fronczyk Edward, Jelenia Góra
 87. Furgaliński Grzegorz, Olkusz
 88. Furman Weronika, Olkusz
 89. Fyda Daria, Katowice
 90. Galas Renata, Kraków
 91. Galuba Damian , Jelenia Góra
 92. Gałuszka Magdalena, Oświęcim
 93. Gałuszka Marlena, Kraków
 94. Gawor Paweł, Wieliczka
 95. Gąsierkiewicz Michał, Kraków
 96. Gąsior Małgorzata, Katowice
 97. Gerstel Dawid, Lubsko
 98. Glenszczyk Kamil, Bielsko-Biała
 99. Głód Dariusz, Jelenia Góra
 100. Gocał Edward, Warszawa – honorowy
 101. Golonka Marcin, Wieliczka
 102. Gorczak Andrzej, Białystok
 103. Gorol Anna, Katowice
 104. Gożdzik Piotr, Warszawa
 105. Górak Martyna, Wieliczka
 106. Górski Wiesław, Kraków
 107. Grablewski Andrzej, Legnica
 108. Grabowski Adam, Białystok
 109. Grabowski Michał, Białystok
 110. Grabowski Tadeusz, Białystok
 111. Grabski Maciej, Tarnobrzeg
 112. Grela Adrian, Katowice
 113. Grela Radosław, Katowice
 114. Grochulski Piotr, Piotrków Trybunalski
 115. Grześ Łukasz, Jelenia Góra
 116. Grześ Natalia , Jelenia Góra
 117. Grzyb Bartłomiej , Kraków
 118. Grzyb Grzegorz, Kraków
 119. Gumula Łukasz, Miechów
 120. Gwizdoń Artur, Katowice
 121. Gzara Jerzy, Katowice
 122. Haxhijaj Gjelaludin, Kraków
 123. Hebda Kacper , Wieliczka
 124. Hebda Patryk, Wieliczka
 125. Hodana Kamil, Legnica
 126. Hudzik Marta, Sosnowiec
 127. Ignatiuk Marta, Jelenia Góra
 128. Jabłoński Łukasz, Katowice
 129. Janaszewska Lidia, Łódź
 130. Janiak Joanna, Koło
 131. Janicki Mariusz, Jelenia Góra
 132. Jankowski Mariusz , Żagań
 133. Janus Przemysław, Wieliczka
 134. Jaskółka Marcin, Katowice
 135. Jekiełek Jadwiga, Oświęcim
 136. Jemioł Aneta, Kraków
 137. Jermaków Anna, Kraków
 138. Jezierski Piotr, Warszawa
 139. Jędraszko Dorian, Warszawa
 140. Jonczyk Paweł, Lubliniec
 141. Jóźwik Bartosz, Lublin
 142. Jurczek Grzegorz, Bielsko-Biała
 143. Jurkiewicz Gabriela, Kraków
 144. Juszczyk Oskar, Warszawa
 145. Juźwiak Michał, Kraków
 146. Kalata Marcin , Białystok
 147. Kałużny Jan, Katowice
 148. Kamocki Stanisław, Konin – honorowy
 149. Kapsa Bartosz, Warszawa
 150. Karcz Mariusz, Kraków – nie żyje
 151. Karp Kamil, Jasło
 152. Kasperek Anna, Wadowice – honorowy
 153. Kasperek Kacper, Andrychów
 154. Kasprzyk Bogdan, Darłowo
 155. Kaszuba Agnieszka, Rzeszów
 156. Kaszuba Robert, Rzeszów
 157. Kauder Roksana, Lubliniec
 158. Kauder Zygmunt, Lubliniec – nie żyje
 159. Kąkol Tomasz, Legionowo
 160. Kąkol Sławomir, Legionowo
 161. Kendziorczyk Aneta, Katowice
 162. Kędzierski Przemysław, Lublin
 163. Kiejko-Kutrzeba Mateusz , Kraków
 164. Kisiel Jarosław, Białystok
 165. Klimaszewski Artur, Radom
 166. Klocek Mateusz, Kraków
 167. Kłoda Paweł, Rzeszów
 168. Knapik Mirosław, Oświęcim
 169. Koczur Nadia , Sosnowiec
 170. Koniuszewski Roman, Porąbka
 171. Koperczuk Daniel, Lublin
 172. Kopowski Piotr, Kraków
 173. Koptyra Katarzyna, Sosnowiec
 174. Korzyńska Karolina, Kraków
 175. Kosewski Przemysław, Warszawa
 176. Kosturek Patryk, Rzeszów
 177. Kościk Kamil, Lubsko
 178. Kotapka Katarzyna, Oświęcim
 179. Kowal Kinga, Olkusz
 180. Kowalczuk Nina, Wieliczka
 181. Kowalik Kamil, Wieliczka
 182. Kozak Tomasz, Rzeszów
 183. Kozak Marcin, Rzeszów
 184. Koziak Agnieszka, Sosnowiec
 185. Kozielski Mirosław , Kraków
 186. Kozłowska Alicja, Turek
 187. Kozłowska Joanna, Kraków
 188. Kozub Wojciech, Kraków
 189. Krawczykiewicz Marcin, Sosnowiec
 190. Król Jakub, Lubsko
 191. Król Piotr, Kraków
 192. Kruczek Tomasz, Bielsko-Biała
 193. Krupiński Dawid, Zabrze
 194. Krupka Damian, Wadowice
 195. Krupka Rafał, Wadowice
 196. Krysiak Tomasz, Jankowa Żagańska
 197. Krywult Krzysztof, Brzeszcze
 198. Kubacka Wiktoria , Lubliniec
 199. Kubiak Julian, Turek
 200. Kubiak Karolina, Łask
 201. Kucharski Mariusz, Kraków
 202. Kuchtyn Karolina, Wrocław
 203. Kuczerajter Kazimierz, Lubliniec
 204. Kuczmenda Piotr, Rzeszów
 205. Kuglarz Ryszard, Brzeszcze
 206. Kulesza Jarosław, Międzyrzecz Wielkopolski
 207. Kulesza Piotr, Kraków – honorowy
 208. Kulpeksza Marcin , Wrocław
 209. Kumor Waldemar, Bochnia
 210. Kurek Julia , Sosnowiec
 211. Kurzeja Jarosław, Katowice
 212. Kuszewski Kamil, Warszawa
 213. Kuźmicki Andrzej, Białystok
 214. Kuźmiczow Adrian, Lubsko
 215. Kwapisz Bartłomiej, Kraków
 216. Kwiatkowski Adam, Wadowice
 217. Kwiatkowski Bartosz, Wieliczka
 218. Kyś Rafał, Kraków
 219. Lach Paweł, Lubliniec
 220. Lany Bogusław, Kraków
 221. Laska Anna, Kraków
 222. Lecki Paweł, Lublin
 223. Ledochowski Andrzej, Kraków
 224. Lenardt Marta, Radom
 225. Lewandowski Sebastian, Lublin
 226. Lewińska Alicja, Rzeszów
 227. Lewoniuk Małgorzata, Sosnowiec
 228. Lichoń Patrycja, Dobczyce
 229. Lidak Klaudia, Radom
 230. Lis Kacper, Sosnowiec
 231. Loska Grzegorz, Katowice
 232. Lukasek Dariusz, Brzeszcze
 233. Łaskawiec Robert, Jelenia Góra
 234. Łapczyński Andrzej, Warszawa – nie żyje
 235. Łapczyński Sebastian, Warszawa
 236. Łącz Beata, Bielsko-Biała – honorowy
 237. Łucyków Tadeusz, Bochnia
 238. Łukasik Marek, Wieliczka
 239. Maciejko Kamil, Legionowo
 240. Mackiewicz Marek, Koszalin
 241. Madejska Ewelina, Olkusz
 242. Magas Jacek, Wrocław
 243. Majer Tomasz, Warszawa
 244. Majda Jakub , Jelenia Góra
 245. Makselon Adriana, Kraków
 246. Makuch Monika, Warszawa
 247. Malicka Małgorzata, Oświęcim
 248. Malinowski Dawid, Jelenia Góra
 249. Malinowski Krzysztof, Kraków
 250. Malinowski Paweł, Żagań
 251. Małecki Zbigniew, Oświęcim
 252. Marcinek Maciej, Bielsko-Biała
 253. Marzec Zofia , Kraków
 254. Masiewicz Piotr, Jelenia Góra
 255. Matkowski Cezary, Jelenia Góra
 256. Matuszyk Agnieszka, Radom
 257. Matłowski Maciej, Białystok
 258. Matyjanek Malwina , Radom
 259. Mazur Mateusz, Żagań
 260. Mazurkiewicz Jacek, Kraków
 261. Mazurkiewicz Maciej, Przemyśl
 262. Michalak Mikołaj, Koło
 263. Michoński Bogdan, Tarnów
 264. Midura Grzegorz, Wieliczka
 265. Midura Maciej , Wieliczka
 266. Milej Alicja , Kraków
 267. Milej Miłosz, Kraków
 268. Mochol Kazimierz, Kraków
 269. Morawetz Ewa, Zabrze
 270. Morawiec Roman, Gdynia – honorowy
 271. Mosiej Gerard, Białystok
 272. Mościcka Marta, Katowice
 273. Motyka Mirosław , Kraków
 274. Mroziński Kamil, Wieliczka
 275. Mróz Katarzyna , Brzeszcze
 276. Mrzygłód Piotr, Bielsko-Biała
 277. Murmuchamiatow Piotr, Warszawa
 278. Muszyński Piotr, Katowice
 279. Myga Piotr, Katowice
 280. Nahajowski Dawid , Lubliniec
 281. Nowacki Sebastian, Wrocław
 282. Nowaczyński Damian, Lubsko
 283. Nowak Dariusz, Kraków
 284. Nowak Sebastian, Wieliczka
 285. Nowotarski Jerzy, Andrychów
 286. Olszok Krzysztof , Zabrze
 287. Opach Magdalena, Kraków
 288. Orzechowski Michał, Piotrków Trybunalski
 289. Osiński Jarosław, Kraków
 290. Osińska Justyna, Sosnowiec
 291. Ożóg Hubert, Chocznia
 292. Pajdak-Stefanowska Anita, Sosnowiec – honorowy
 293. Palkowski Andrzej, Kraków/Niemcy
 294. Papuga Marek , Bochnia
 295. Pasecki Tomasz, Tarnów
 296. Pasek Mariusz, Kraków
 297. Pasternak Kinga,
 298. Pawlicki Piotr, Kraków
 299. Pawlik Dariusz, Chocznia
 300. Pawłowski Marcin, Kraków
 301. Paździorek Mateusz, Sosnowiec
 302. Piasecki Jakub , Kraków
 303. Piątas Wojciech, Norwegia
 304. Picheta Piotr, Kraków
 305. Piekarski Jacek, Katowice
 306. Pietruszka Michał, Chocznia
 307. Pietryga Artur, Lubliniec
 308. Pilarek Jarosław, Sosnowiec
 309. Pisula Jakub, Katowice
 310. Piórko Adrian, Sosnowiec
 311. Pluskota Maciej, Bydgoszcz
 312. Płonka Michał , Wieliczka
 313. Polak Krzysztof, Warszawa
 314. Polak Tomasz, Rzeszów
 315. Polewiak Bartłomiej, Lublin
 316. Polewka Grzegorz, Tarnobrzeg
 317. Poniński Arkadiusz, Łódź
 318. Poniński Piotr, Warszawa
 319. Popczyński Michał, Jelenia Góra
 320. Podsiadły Zbigniew , Bydgoszcz
 321. Potempka Andrzej, Zgorzelec
 322. Pruchnicki Daniel, Jasło
 323. Przygodzki Damian, Kraków
 324. Przywara Zbigniew, Lubliniec
 325. Put Marcin, Bochnia
 326. Pytka Robert, Radom
 327. Pyś Michał, Warszawa
 328. Rajda Adrian, Andrychów
 329. Rak Witold, Rzeszów
 330. Rapacz Bartłomiej, Kraków
 331. Rogowski Michał, Bochnia
 332. Rojek Jarosław , Brzeszcze
 333. Rojek Łukasz , Łódź
 334. Rosperski Konrad, Wrocław
 335. Rożek Angelika, Katowice
 336. Rożek Dominika, Katowice
 337. Rubik Oliver, Sosnowiec
 338. Rudnik Jacek, Kraków
 339. Rudnik Wiesław, Bochnia
 340. Rurarz Maciej, Katowice
 341. Rusek Leszek, Brzeszcze
 342. Rusek Maciej, Kraków
 343. Rut Janusz, Warszawa
 344. Rutkowska Anna, Warszawa
 345. Rybak Robert, Osiek
 346. Rydzewski Krzysztof, Białystok
 347. Ryjewska Adrianna, Lublin
 348. Rzepkowski Bartosz, Żary
 349. Rzymowski Filip , Lubliniec
 350. Saczko Dariusz, Białystok
 351. Sada Grzegorz , Kraków
 352. Saniak Waldemar, Katowice
 353. Sałaja Marek, Kraków – nie żyje
 354. Siemieńczuk Mirosław, Białystok
 355. Sienczak Agnieszka, Racibórz
 356. Sieńko Jakub , Sosnowiec
 357. Sikorski Krzysztof, Poznań
 358. Sionkowski Maciej, Chełm
 359. Siwicki Rafał, Kraków
 360. Siwicki Kamil, Kraków
 361. Skalniak Dorota, Olkusz
 362. Skalniak Kinga, Olkusz
 363. Skalniak Marta, Olkusz – honorowy
 364. Skobel Krystian , Lublin
 365. Skowron Przemysław, Sosnowiec
 366. Skrabalak Michał , Bochnia
 367. Smail Samir, Radom
 368. Smajda Michał, Sosnowiec
 369. Smok Roman, Częstochowa – nie żyje
 370. Smolarski Jarosław, Zgierz
 371. Smolarz Natalia, Rzeszów
 372. Sobolewski Hubert, Bydgoszcz
 373. Sochacka Mariola, Żagań
 374. Soliński Robert, Turek
 375. Sowa Robert, Kraków
 376. Sowa Sara , Kraków
 377. Spyrka Rafał, Kraków – nie żyje
 378. Sroka Agata, Rzeszów
 379. Stachura Tomasz, Tarnów
 380. Stanek Patrycja, Katowice
 381. Stasiewicz Rafał, Legionowo
 382. Stefanowski Jarosław, Sosnowiec
 383. Stelmaszczuk Łukasz, Kraków
 384. Stencel Mariusz, Warszawa
 385. Stępień Krzysztof, Radom
 386. Stępniak Izabela, Katowice
 387. Stępniewski Bartosz, Białystok
 388. Stocka Anna, Białystok
 389. Stręk Iwona, Rzeszów
 390. Surdej Barbara, Rzeszów
 391. Surmiak Mirosław, Kraków
 392. Szaga Adam, Warszawa
 393. Szczepański Arkadiusz, Legionowo
 394. Szczygieł Mateusz, Wrocław
 395. Szebiela Adam, Katowice
 396. Szewczyk Karolina, Sosnowiec
 397. Szewczyk Paulina, Sosnowiec
 398. Szilder Maciej , Andrychów
 399. Szostak Marta, Warszawa
 400. Szram Mateusz, Łask
 401. Sztepun Marcin, Tychy
 402. Sztuc Piotr, Łódź
 403. Sztygowski Adam, Gdańsk
 404. Szuba Robert, Kielce
 405. Szybowski Stanisław, Wieliczka
 406. Szymański Michał, Bydgoszcz
 407. Szymczyk Mateusz, Katowice
 408. Śniady Tomasz, Legionowo
 409. Światowski Łukasz, Sosnowiec
 410. Światowski Mateusz, Sosnowiec
 411. Świder Rafał, Rzeszów
 412. Świerbutowski Dariusz, Białystok
 413. Święc Małgorzata, Poznań
 414. Świtała Rafał, Sosnowiec
 415. Thiede Zygmunt, Darłowo – honorowy
 416. Tomczyk Andrzej, Warszawa
 417. Trębacz Marcin , Kraków
 418. Trusewicz Jan, Białystok
 419. Trzmielewska (Olzak) Aneta, Otwock
 420. Twardowski Daniel, Tychy
 421. Tworek Gabriela, Kraków
 422. Uniłowski Tadeusz, Niemcy
 423. Uzar Sebastian, Tarnobrzeg
 424. Walenciak Witold, Tarnobrzeg
 425. Walenciak Zygmunt, Sosnowiec
 426. Walkiewicz Bartosz, Bielsko-Biała
 427. Wasielewska Maria, Koło
 428. Wasilenia Maciej, Kraków
 429. Waszczeniuk Marcin, Pruszcz
 430. Wawrzak Jarosław , Radom
 431. Wawrzeń Ireneusz , Sosnowiec
 432. Wątor Sylwia, Brzeszcze
 433. Wędel Patrycja, Kraków
 434. Wicherek Marta , Kraków
 435. Wieczorowski Rafał, Katowice
 436. Wierbol Arkadiusz, Lublin
 437. Winkler Marcin , Katowice
 438. Wita Beata, Katowice
 439. Witwicki Damian, Kraków
 440. Włoch Stanisław, Brzeszcze
 441. Wnęk Dawid, Jasło
 442. Wojciechowska Karina, Piotrków Trybunalski
 443. Wojdak Nicole, Poznań
 444. Wojewoda Marlena, Koło – honorowy
 445. Wojnarowski Dawid, Legionowo
 446. Wojtaszek Andrzej, Łask
 447. Woźniak Dominik, Sosnowiec
 448. Woźniak Tomasz, Poznań
 449. Wójcicki Jakub , Bydgoszcz
 450. Wójcik Anna, Kraków
 451. Wójcik Maja, Kraków
 452. Wójcik Michał, Bochnia
 453. Wójtowicz Przemysław, Wrocław
 454. Wróbel Ewa, Białystok
 455. Zając Wojciech, Katowice
 456. Zajul Wiesław, Radom
 457. Zamojda-Ficek Patrycja, Tychy
 458. Zapotocki-Zapalski Bogdan, Jelenia Góra
 459. Zdziebko Mateusz, Brzeszcze
 460. Zdziech Dorota, Radom
 461. Zdziech Piotr, Radom
 462. Zegiel Adam, Kraków
 463. Zelisko Artur, Lubsko
 464. Zielińska Karolina, Koło
 465. Zielonka Roman, Turek
 466. Zięcik Tomasz, Oświęcim
 467. Ziółkowski Konrad, Radom
 468. Zwierzyński Marek, Warszawa – honorowy
 469. Zydek Dagmara , Kraków
 470. Zygadło Mateusz , Tychy
 471. Zyguła Paulina, Sosnowiec
 472. Zyśko Diana, Częstochowa
 473. Żak Krzysztof, Bochnia
 474. Żądło Jan, Rzeszów
 475. Żydek Wiesław, Andrychów
 476.  
 477.