OYAMA Karate w Polsce

Początek rozwoju Oyama Karate w Polsce związany jest z dniem 29.09.1991 r., kiedy to Sensei Jan Dyduch w imieniu grupy czołowych instruktorów i zawodników z Krakowa złożył na ręce Wielkiego Mistrza Shigeru Oyamy deklarację wstąpienia do Światowej Organizacji Oyama Karate.

Oyama Karate jako dyscyplina sportowa została zalegalizowana w Polsce zarządzeniem Prezesa UKFiT MP Nr 6 poz. 40 w dniu 26.02.1992 r.

W dniu 08.04.1992 roku zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Oyama Karate w Polsce z siedzibą w Krakowie. Stowarzyszenie Oyama Karate skupia wszystkich uprawiających Oyama Karate w Polsce zarówno w klubach sportowych, w prywatnych szkołach karate, ogniskach TKKF jak i w specjalistycznych sekcjach. W 1992 roku stowarzyszenie zostało oficjalnie przyjęte do Światowej Organizacji Oyama Karate.

Po tym jak Soshu Shigeru Oyama zamknął Centralne Dojo w Nowym Jorku i przestał pełnić funkcję dyrektora World Oyama Karate Organization, Polska Organizacja Oyama Karate zrezygnowała z przynależności do WOKO i przystąpiła do OYAMA Międzynarodowej Federacji Karate (ang. OYAMA International Karate Federation), działającej pod jego patronatem. W 2005 roku polska Organizacja dodatkowo przystąpiła do Światowej Organizacji Kanreikai Karate (ang. World Kanreikai Karate), zajmującej się promocją sportowego karate na arenie międzynarodowej. Unia skupia aktualnie przeszło 50 klubów sportowych. Siedziba Unii i Stowarzyszenia mieści sę w Krakowie, który równocześnie spełnia funkcję koordynacyjną w zakresie szkolenia i działalności sportowej. Wszystkie ośrodki Oyama Karate w Polsce zachowują pełną autonomię organizacyjną, finansową i sportowo-szkoleniową w ramach przyznawanych licencji. Oyama Karate uprawia w Polsce przeszło 6000 osób. Zajęcia sportowo-szkoleniowe prowadzi przeszło 220-osobowa grupa instruktorów sportu lub rekreacji o specjalności Oyama Karate, wykształconych w latach 1992-2005. Ukończyli oni kursy instruktorskie, zatwierdzone przez Resortowe Centrum Metodyczno-Szkoleniowe Kultury Fizycznej i Sportu. Około 130 instruktorów Oyama Karate to posiadacze stopni mistrzowskich dan różnych poziomów, nadanych przez Wielkiego Mistrza Shigeru Oyamę, 10 dan. W latach 1992-2004, około 210 Polaków otrzymało z jego rąk około 330 nominacji na różne stopnie mistrzowskie. Około 30 sędziów ukończyło dwustopniowe specjalistyczne kursy sędziowskie. Dwóch polskich arbitrów posiada uprawnienia sędziego klasy międzynarodowej: Jan Dyduch i Józef Pietras. Organizacja prowadzi systematyczne kursy instruktorskie oraz szkolenia zawodników, sędziów i działaczy na cyklicznych seminariach i naradach. W tym celu wydawane są materiały i informatory wewnątrzorganizacyjne. Od 1993 roku odbywają się w Polsce coroczne międzynarodowe seminaria szkoleniowo-kwalifikacyjne z udziałem Soshu Shigeru Oyamy, 10 dan. Co roku w kraju lub zagranicą (w 2001, 2002 i 2005 roku w Chorwacji) nad morzem odbywa się ogólnopolski letni obóz sportowo-szkoleniowy Oyama Karate. W zimie i latem odbywają się także obozy sportowo-szkoleniowe, organizowane przez szkoły i kluby sportowe.

Polska Organizacja Oyama Karate posiada dobrze zorganizowany system współzawodnictwa sportowego w kilku konkurencjach Oyama Karate, w których biorą udział kadeci, juniorzy i seniorzy obojga płci. Od 1996 roku zawody sportowe rozgrywane są na poziomie regionalnym i ogólnokrajowym z mistrzostwami Polski i Pucharem Polski włącznie. Najlepsi polscy zawodnicy startują w międzynarodowych zawodach sportowych z mistrzostwami świata i Europy włącznie.

Hanshi Jan Dyduch 8 dan

“W Oyama Karate nikt nie pyta się o religię, narodowość czy kraj. Wszyscy tworzymy jednak wielką rodzinę, wszyscy jesteśmy ludźmi karate. Bardzo lubią przyjeżdżać do Polski./…/ Podczas kolejnych wizyt dostrzegłem jak wiele zmienia się w waszym kraju.

Bądźcie z siebie dumni i kochajcie swoją Ojczyzną. Uczcie się, pracujcie i trenujcie solidnie. Teraz macie to wszystko, co na Zachodzie. Bijecie Amerykanów, Japończyków i Europę i chcę żebyście dalej tak walczyli. Jesteście szczęściarzami, macie znakomitego mistrza i lidera, jakim jest sensei Jan Dyduch. Idźcie za nim…”

Wielki Mistrz Shigeru Oyama

Założycielem i liderem polskiej organizacji Oyama karate jest Hanshi Jan Dyduch 8 dan z Krakowa (ur.1956 r.). Karate zaczął uprawiać od 1974 roku w Ognisku Specjalistycznym TKKF “Karate-do Kyokushinkai” a potem w Krakowskim Klubie Karate Kyokushinkai. Jako Reprezentant Polski wziął udział w I Otwartych Mistrzostwach świata Karate Kyokushin w Japonii W 1975 roku. Za swoją postawę w Tokio otrzymał od Kancho Masutatsu Oyamy nagrodę specjalną. Rok później został Mistrzem Polski Karate Kyokushin w kategorii ciężkiej i zdobył złoty medal w Międzynarodowym Turnieju Karate Kyokushinkai “O Puchar Wawelskiego Smoka”.

W 1977 roku, po powrocie z Indii i Afganistanu zakończył karierę zawodniczą i rozpoczął działalność szkoleniową w Krakowie. W 1980 roku zdał z wyróżnieniem egzamin na stopień mistrzowski 1 dan a w 1983 roku na 2 dan kyokushin karate. Oprócz kariery sportowej pełnił takż wysokie funkcje organizacyjne w polskim Kyokushin będąc m.in. Przewodniczącym Komisji Kyokushinkai Polskiego Związku Karate i Prezesem Krakowskiego Klubu Karate Kyokushinkai.

W latach 1985-86 oraz w 1990 roku trenował w Stanach Zjednoczonych. W 1991 roku nawiązał kontakt z Wielkim Mistrzem Shigeru Oyamą 10 dan i w ślad za nim, opuścił szeregi IKO kyokushin. Od 1991 roku stał się animatorem rozwoju stylu OYAMA w Polsce. W 1992 roku zdał w Holandii test weryfikacyjny na 2 dan a następnie egzamin na stopień mistrzowski 3 dan w Oyama karate. W 1994 roku zdał egzamin na 4 dan. W 1997 roku został promowany na stopień mistrzowski 5 dan i otrzymał tytuł Shihan. W dowód uznania dla wysokich umiejętności technicznych i szkoleniowych, jak również sukcesów organizacyjnych oraz sportowych w Polsce i na arenie międzynarodowej, Jan Dyduch w 2001 roku, otrzymał z rąk Wielkiego Mistrza Shigeru Oyamy 10 dan, nominację na stopień mistrzowski 6 dan a w 2004 roku na 7 dan. W 2010 roku, twórca stylu, przyznał mu 8 dan i tytuł HANSHI. Jan Dyduch wychował wielu znakomitych zawodników i instruktorów m.in. mistrzów świata knockdown Oyama karate, wielu medalistów mistrzostw Europy, dziesiątki medalistów mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Wyszkolił bądź wypromował blisko 650 posiadaczy czarnych pasów Oyama karate w Polsce.

Hanshi Jan Dyduch jest prezesem i dyrektorem OYAMA
Międzynarodowej Federacji Karate (ang. OYAMA International
Karate Federation). Pełnił także funkcję Prezesa Zarządu OYAMA
Polskiej Federacji Karate i Krakowskiego Klubu OYAMA.

Wykształcenie:

Historyk (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie),
Trener I klasy w karate (Wyższa Szkoła Trenerów Sportu w Warszawie),
Trener Karate II klasy (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu),
Menedżer Sportu (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie).

Słownik podstawowych zwrotów i terminów japońskich

LICZEBNIKI

1 – ICHI (Ichi)
2 – NI (Ni)
3 – SAN (San)
4 – SHI (Si) / YON (Jon)
5 – GO (Go)
6 – ROKU (Roku)
7 – SHICHI (Sici)
8 – HACHI (Haci)
9 – KU (Kju)
10 – JU (Dziu)

20 – NINJI
30 – SANJU
40 – YONJU
50 – GOJU
100 – HAYAKU

BROŃ W KARATE

Atama – głowa
Ashi – noga
Bo – długi kij
Chusoku – poduszka stopy
Furi – krótki sierp
Haisoku – podbicie stopy
Haito – wewnętrzny kant dłoni
Hiji – Łokieć
Hiza – kolano
Kakato – pięta
Sai – sztylet
Seiken – pięść
Shotei – podstawa dłoni
Shuto – kant dłono
Shita – hak
Tettsui – pięść młot
Tonfa – pałka z rączką

STREFY / KIERUNEK / CEL

Age – w górę
Ago – podbródek
Chudan – korpus, średni poziom
Ganmen – twarz
Gedan – strefa od pasa w dół
Gyaku – przeciwnie, odwrotnie
Hidari – w lewo
Hizo – żebro
Jodan – strefa od barków w górę
Kake – zahaczać, hak
Kansetsu – staw kolanowy
Kin – krocze
Mae – w przód
Mawashi – okrężnie
Mawatte – obrót
Migi – w prawo
Naore – powrót do pozycji
Oi – zgodny
Oroshi – z góry w dół
Sakotsu – obojczyk
Sayu – prawy i lewy
Shomen – przód
Soto – z zewnątrz
Tobi – skakać, w wyskoku
Uchi – ze środka, wewnętrzny
Ura – odwrotnie
Ushiro – tył, w tył
Yoko – bok, w bok

INNE

Arigato – dziękuję
Ashi – stopa
Barai – zagarnięcie
Budo – sztuki wojenne
Dan – stopień mistrzowski
Do – droga, kierunek myśli
Dojo – miejsce treningu
Geri – kopać
Hajime – zaczynać
Ibuki – oddychanie
Kamaete – pozycja rąk
Kancho – dyrektor
Kata – ćwiczenia formalne
Kiai – krzyk bojowy
Kiba – Jeździec
Kyu – stopień uczniowski
Moro – obie
Moro-Te – podwójnie rękami
Obi – pas
Oesh – tak, dziękuję, pozdrowienie
Osae – ściągać w dół
Sanchin – trójkąt siły
Sensei – nauczyciel
Seiza – siedzenie na piętach
Sempai – starszy uczeń
Shihan – mistrz od 5 dana
Soshu – założyciel, szef
Te – ręce
Tameshiwari – łamanie desek
Tsuki – pchać / uderzać
Uchi – ciąć / uderzać
Yame – stop
Yoi – gotowy

Stopnie mistrzowskie OYAMA PFK

8 DAN

Dyduch Jan, Kraków

7 DAN

Pierzchała Andrzej, Kraków

6 DAN

Choiński Witold, Białystok
Pajdak Paweł, Sosnowiec

5 DAN

Bakoń Piotr, Warszawa
Leończyk Waldemar, Słupsk
Majda Rafał, Jelenia Góra
Pietras Józef, Kraków
Plewka Bogusław, Lubliniec
Tomiałowicz Andrzej, Lubsko
Ĺťółty Ryszard, Kraków

4 DAN

Bednarczyk Tadeusz, Oświęcim
Borowiec Kazimierz, Katowice
Bretner Robert, Kraków
Brodacki Janusz, Toruń
Błaszków Marek, Lubsko
Czopek Rafał, Brzeszcze
Fyda-Granek Danuta, Katowice
Hachaj Dariusz, Tarnów
Hebda Jarosław, Wieliczka
Kasperek Jacek, Wadowice
Klimaszewski Tomasz, Radom
Korczyński Ryszard, Legionowo
Kurnik Ireneusz, Kraków
Lewandowski Wiesław, Konin
Majczak Marcin, Lublin
Mostek Patrycjusz, Rzeszów
Niemiec Krystian, Rzeszów
Niezgoda Artur, Żagań
Osika Mirosław, Kraków
Pawlus Mariusz, Oświęcim
Posłuszny Sławomir, Bydgoszcz
Przybysz Piotr, ŁódĹş
Rygiert Włodzimierz, Turek
RóĹźyński Romuald, Bochnia
Sacher Stanisław, Zabrze
Skalniak Kazimierz, Olkusz
Sochan Adam, ŁódĹş
Suwała Andrzej, Kozienice
Szulc Dariusz, Piotrków Trybunalski
Tomiałowicz Zbigniew, Lubsko
Trzeciak Grzegorz, Wrocław
Walaszczyk Jerzy, Katowice
Więckowski Stefan, Kraków
Wojewoda Krzysztof, Koło

3 DAN

Bichoński Włodzimierz, Kraków
Bierowiec Jan, Kraków
Blecharczyk Maciej, Kraków
Bodziony Michał, Katowice
Dyba Jarema, Warszawa
Florkiewicz Tomasz, Warszawa
Galas Marek, Tarnów
Gut Przemysław, Sosnowiec
Hodana Andrzej, Legnica
Kanikowski Sebastian, Sosnowiec
Kardyś Paweł, Sędziszów Małopolski
Kindryk Tomasz, Sosnowiec
Kochanowski Krzysztof, Warszawa
Kostrzewa Konrad, Warszawa
Kowalski Dariusz, Legionowo
Kowalski Grzegorz, Bytom
Kołodziej-Plewka Anna, Lubliniec
Laskowski Łukasz, Wrocław
Maciejewski Jarosław, Koszalin
Majczak Anna, Lublin
Malec Zbigniew, Brzeszcze
Małocha Robert, USA – honorowy
Mielcarek Sebastian, Wrocław
Misiaszek (Oraczko) Roman, Kraków
Mrowiec Tomasz, Katowice
Oporski Krzysztof, Warszawa
Patrak Anna, Stargard
Rzepka Dominik, Kraków
Sakowicz Grzegorz, Warszawa
Siegieńczuk Marcin, Białystok
Siwicki Krzysztof, Kraków
Staniszewski Leszek, Tarnobrzeg
Stojcev Zoran, Słupsk
Stolcman Cezary, Kraków
Szawłowski Zdzisław, Darłowo
Sztuc Jarosław, ŁódĹş
Szukalski Marek, Katowice
Sępek Paweł, Kraków
Tradecki Piotr, Warszawa
Walaszczyk Jacek, Katowice
Walaszczyk Agata, Katowice
Wdowiarski Robert, Warszawa
Więzowski Artur, Ciechanowiec
Wojtukiewicz Jacek, Darłowo

2 DAN

Augustynek Ewa, Kraków
Banasik Andrzej, Zabrze
Banaś Rafał, Ĺťory
Bandziak Radosław, Lubsko
Bereza Bartłomiej, Katowice
Broda Tomasz, Kraków
Budny Robert, Poznań
Burnetko Maciej, Kraków
Chlabicz Adam, Białystok
Chodur Mirosław, Stary Wiśnicz
Chrzanowski Cezary, Poznań
Chyrchel Piotr, Racibórz
Cierpioł Sebastian, Katowice
Cierpioł Izabela, Katowice
Cyrulik Justyna, Kraków
Czaicki Paweł, Andrychów
Czech Iweta, Irlandia
Czopek Wiktor, Brzeszcze
Częścik Tomasz, Lubsko
Dominik Bartosz, Warszawa
Dudka Andrzej, Ĺťabnica
DzierĹźak Paweł, Kraków – honorowy
Fiedor Tomasz, Ĺťary
Figlarz GraĹźyna, Wrocław
Furtak Wojciech, Iłowa
Giziński Maciej, Jelenia Góra
GoĹşdzik Piotr, Warszawa
Grabowski Sławomir, Warszawa
Guzik Andrzej, Kraków
Głowacka Dorota, Radom
Hodana Krzysztof, Legnica
Idzik Sławomir, Rzeszów
Iwan Dorota, Kraków
Jaruga Piotr, Lublin
Jasiński Andrzej, Żary
Jastrzębski Andrzej, Jedlnia-Letnisko
Kapsa Marcin, Warszawa
Karcz Jacek, Kraków
Karczewska Danuta, Katowice
Karlikowski Marcin, Kraków
Kijowski Mariusz, Warszawa
Kiszycki Dawid, Białystok
Klar Jarosław, Katowice
Kloskowski Artur, Gdańsk
Kloskowski Karol, Gdańsk
Koch Piotr, Sosnowiec
Koch Adam, Sosnowiec
Kosior Robert, Radom
Kotyrba Janusz, Kalwaria Zebrzydowska
Kowalik Jakub, Piotrków Trybunalski
Kowalski Miron, Piotrków Trybunalski
Kozak Piotr, Rzeszów
Kołodziejski Dawid, Łask
Kołodziejski Stanisław, Łask
Kruk Marek, Turek
Lewandowska Kornelia, Konin
Lewandowski Zbigniew, Konin
Liszka-Jezierska Agata, Sosnowiec
Łanda Mateusz, Lubsko
Łazarczyk Sławomir, Katowice
Łuczyński Łukasz, Kozienice
Łącz Adam, Bielsko-Biała – nie żyje
Maciaszek Krzysztof, Warszawa
Majcherczyk Edyta, Kraków
Majer Wojciech, Warszawa
Majer Tomasz, Warszawa
Mazur Łukasz, Kamienna Góra
Mirocha Sławomir, Kraków
Mrozek Krzysztof, Jasło
Musijowski Piotr, Przemyśl
Nowosielski Marcin, Jelenia Góra
Owczarek Mariusz, Warszawa
Pajdak Bartosz, Sosnowiec
Pawlak Waldemar, – honorowy
Pietruszka Bartłomiej, Radom
Plewniak Ryszard, Bochnia – nie żyje
Podwysocka (Michalska) Jolanta, Kraków
Podwysocki Maciej, Kraków
Potępa Bartosz, Kraków
Pruszak Arkadiusz, Pruszcz
Ptok Michał, Bytom
Rajda Tomasz, Wadowice
Recek Krzysztof, Zabrze
Rotko Przemysław, Katowice
Rudnik Wiesław, Bochnia
Rębacz Aleksander, Gorlice
Skrzetuski Janusz, Lublin
Smajda Michał, Sosnowiec
Socha Krzysztof, Kraków
Stelmachowski Paweł, Kraków
Stypuła Andrzej, Andrychów
Sukmanowski Mariusz, Lubliniec
Szafrański Dawid, Kraków
Szpak Zygmunt, Przemyśl
Sztencel Piotr, Warszawa
Świderski Łukasz, Ĺťagań
Świderski Zbigniew, Warszawa
Sądel Jerzy, Bochnia
Sąsiadek Anna, Ropczyce
Uzar Grzegorz, Tarnobrzeg
Wacławski Sebastian, Chocznia
Wawrzynkiewicz Robert, Ĺťary
Wawrzyński Marek, Brzeszcze
Wiśniewska-Kaczor Bogumiła, Kraków
Wysocki Piotr, Warszawa
Zaboklicki Tomasz, Bydgoszcz – honorowy
Zaleski Filip, Warszawa
Zalewski Jacek, Wysoka
Zdziech Maciej, Radom

1 DAN

Adamczyk Marcin, Wadowice
Adamkiewicz Tomasz, Turek
Adamski Daniel, Bielsko-Biała
Adamski Andrzej, Kraków
Aftanas Mariusz, Przemyśl
Andrzejewski Norbert, Kraków
Angeluk Piotr, Zgorzelec
Anlauf Paweł, Brzeszcze
Antos Patryk, Lubliniec
Bajda Piotr, Bochnia
Bajor Dariusz, Darłowo
Bajołek Aleksander, Katowice
Bajrasz Klaudia, Rzeszów
Bartyzel Andrzej, Brzeszcze
Bazylewicz Łukasz, Lubsko
Białek Małgorzata, Katowice
Bigos Wojciech, Kraków
Bilski Hubert, Radom
Bobko Mariusz, Przemyśl
Borowiec Izabela, Katowice
Borowski Marcin, Lubsko
Brachacz Krzysztof, Piotrków Trybunalski
Broda Aleksandra, Kraków
Brusik Przemysław, Wadowice
Bryja Anna, Katowice
Brzezicki Bartłomiej, Kraków
Brzozowski Krzysztof, Katowice
Budziński Paweł, Kraków
Bugajski Mateusz, Kraków
Bukofaj Beata, Jelenia Góra
Burkiewicz Andrzej, Jelenia Góra
Błachut Daria, Oświęcim
Cebula Filip, Wieliczka
Chaber Tomasz, Kraków
Chiliński Krzysztof, Białystok
Choińska Barbara, Białystok – honorowy
Choiński Robert, Białystok
Choszczyk Adam, Warszawa
Chrustowicz Tomasz, Warszawa
Chruściel Łukasz, Katowice
Cichoński Kamil, Bochnia
Ciecieląg Jerzy, Radom
Cierpioł Mikołaj, Lubliniec
Cieśla Jakub, Wrocław
Ciuk Izabela, Wieliczka
Cupryś Włodzimierz, Rzeszów
Cytlan Monika, Piotrków Trybunalski
Czaja Klaudia, Kraków
Czapliński Mariusz, Żary
Czernicki Tomasz , Kraków/Wielka Brytania
Czopowicz Konrad, Warszawa
Czub Mariusz, Kraków
CzyĹź Tomasz , Kraków
Danek Jarosław, Klecza Dolna
Drabik Szymon, Wadowice
Drejka Grzegorz , Katowice
Drochliński Krzysztof, Bytom
Duda Adam, Katowice
Dudak Paweł, Darłówko
Dulak Jolanta, Kraków – honorowy
Dunaj Paweł, Białystok
Dyduch Radosław, Kraków
Dyduch Maria, Kraków – honorowy
Dyga Wojciech, Bochnia
Dyga Maciej, Bochnia
Dziewoński Andrzej, Kraków
Dąbrowski Jacek, Wrocław
Faron Beata, Kraków
Florczyk Joanna, Sosnowiec
Florkiewicz Rafał, Warszawa
Fronczyk Edward, Jelenia Góra
Fyda Daria, Katowice
Galas Renata, Kraków
Gałuszka Magdalena, Oświęcim
Gerstel Dawid, Lubsko
Glenszczyk Kamil, Bielsko-Biała
Gocał Edward, Warszawa – honorowy
Golonka Marcin, Wieliczka
GoĹździk Piotr, Warszawa
Grablewski Andrzej, Legnica
Grela Adrian, Katowice
Grela Radosław, Katowice
Grochulski Piotr, Piotrków Trybunalski
Grzywa Paweł, Wadowice
Gumula Łukasz, Miechów
Gwizdoń Artur , Katowice
Gzara Jerzy, Katowice
Górski Wiesław, Kraków
Gąsior Małgorzata, Katowice
Głód Dariusz, Jelenia Góra
Haxhijaj Gjelaludin, Kraków
Hodana Kamil, Legnica
Hudzik Marta, Sosnowiec
Ignatiuk Marta, Jelenia Góra
Jamróg Piotr, Jasło
Janiak Joanna, Koło
Janicki Mariusz, Jelenia Góra
Jaskółka Marcin, Katowice
Jekiełek Jadwiga, Oświęcim
Jemioła Aneta, Kraków
Jermaków Anna, Kraków
Jezierski Piotr, Warszawa
Jonczyk Paweł, Lubliniec
Jurczek Grzegorz, Bielsko-Biała
Jurkiewicz Gabriela, Kraków
Juszczyk Oskar, Warszawa
JóĹşwik Bartosz, Lublin
Jędraszko Dorian, Warszawa
Kaczmarek Kaziemierz, Ĺťary
Kaliciński Jarosław, Tarnów
Kamocki Stanisław, Konin – honorowy
Kandzia Tomasz, Lubliniec
Karaszewska Jolanta, Lubliniec
Karcz Mariusz, Kraków – nie żyje
Karp Kamil, Jasło
Kasperek Katarzyna, Wadowice
Kasperek Anna, Wadowice – honorowy
Kasprzyk Bogdan, Darłowo
Kaszuba Robert, Rzeszów
Kaszuba Agnieszka, Rzeszów
Kauder Zygmunt, Lubliniec – nie żyje
Kałużny Jan, Katowice
Kendziorczyk Aneta, Katowice
Kisiel Jarosław, Białystok
Klimaszewski Artur, Radom
Klocek Mateusz, Kraków
Knapik Mirosław, Oświęcim
Kobus Leszek, Białystok
Koniuszewski Roman, Porąbka
Koperczuk Daniel, Lublin
Kopowski Piotr, Kraków
Koptyra Katarzyna, Sosnowiec
Korzyńska Karolina, Kraków
Kosewski Przemysław , Warszawa
Kosturek Patryk, Rzeszów
Kosturek Mateusz, Rzeszów
Kowalik Kamil, Wieliczka
Kowalski Sylwester, Darłowo
Kozak Tomasz, Rzeszów
Kozak Marcin, Rzeszów
Koziak Agnieszka, Sosnowiec
Kozub Wojciech, Kraków
Kozłowska Alicja, Turek
Kołodziej Mirosław, Lubsko
Krajewska Zuzanna , ŁódĹş
Krawczykiewicz Marcin, Sosnowiec
Kruczek Tomasz, Bielsko-Biała
Krupa Michał, Kraków
Krupiński Dawid, Zabrze
Krupka Rafał, Wadowice
Krupka Damian, Wadowice
Krysiak Tomasz, Jankowa Żagańska
Krywult Krzysztof, Brzeszcze
Król Jakub, Lubsko
Król Piotr, Kraków
Kubiak Karolina, Łask
Kuc Krzysztof, Kraków
Kucharski Mariusz, Kraków
Kuchtyn Karolina , Wrocław
Kuczerajter Kazimierz, Lubliniec
Kuglarz Ryszard, Brzeszcze
Kulesza Piotr, Kraków – honorowy
Kulesza Jarosław, Międzyrzecz Wielkopolski
Kumor Waldemar, Bochnia
Kurzeja Jarosław, Katowice
Kuszewski Kamil, Warszawa
KuĹźmicki Andrzej, Białystok
Kwapień Łukasz, Kraków
Kwapisz Bartłomiej, Kraków
Kwiatkowski Adam, Wadowice
Kąkol Tomasz, Legionowo
Kąkol Sławomir, Legionowo
Kędzierski Przemysław, Lublin
Lany Bogusław, Kraków
Laska Anna, Kraków
Ledochowski Andrzej, Kraków
Lewandowski Sebastian, Lublin
Lewińska Alicja, Rzeszów
Leśniak Matylda, Bochnia
Lichoń Patrycja, Dobczyce
Lis Kacper, Sosnowiec
Liszka Mariusz, Tarnów
Loska Grzegorz, Katowice
Łapczyński Andrzej, Warszawa – nie żyje
Łapczyński Sebastian, Warszawa
Łucyków Tadeusz, Bochnia
Łukasik Marek, Wieliczka
Łącz Beata, Bielsko-Biała – honorowy
Maciejko Kamil, Legionowo
Maciejko Daniel, Legionowo
Mackiewicz Marek, Koszalin
Madejska Ewelina, Olkusz
Magas Jacek, Wrocław
Majer Tomasz, Warszawa
Makselon Adriana, Kraków
Makuch Monika, Warszawa
Malinowski Dawid, Jelenia Góra
Malinowski Paweł, Ĺťagań
Malinowski Krzysztof, Kraków
Marcinek Maciej, Bielsko-Biała
Matkowski Cezary, Jelenia Góra
Matłowski Maciej, Białystok
Mazur Mateusz, Żagań
Mazurkiewicz Jacek, Kraków
Mazurkiewicz Maciej, Przemyśl
Małecki Zbigniew, Oświęcim
Mańka Marek, Lubliniec
Michalak Mikołaj, Koło
Mochol Kazimierz, Kraków
Morawetz Ewa, Zabrze
Morawiec Roman, Gdynia – honorowy
Mościcka Marta, Katowice
Mroziński Kamil, Wieliczka
Mrzygłód Piotr, Bielsko-Biała
Murmuchamiatow Piotr, Warszawa
Muszyński Piotr, Katowice
Myga Piotr, Katowice
Nowacki Sebastian, Wrocław
Nowaczyński Damian, Lubsko
Nowak Grzegorz, Sieniawa Ĺťarska
Nowak Dariusz, Kraków
Nowotarski Jerzy, Andrychów
Orzechowski Michał, Piotrków Trybunalski
Osińska Justyna, Sosnowiec
Osiński Jarosław, Kraków
Pajdak-Stefanowska Anita, Sosnowiec – honorowy
Palkowski Andrzej, Kraków/Niemcy
Pasecki Tomasz, Tarnów
Pasek Mariusz, Kraków
Pawlicki Piotr, Kraków
Pawlik Dariusz, Chocznia
Picheta Piotr, Kraków
Piekarski Jacek, Katowice
Pietruszka Michał, Chocznia
Pietryga Artur, Lubliniec
Piórko Adrian, Sosnowiec
Piątas Wojciech, Norwegia
Pluskota Maciej, Bydgoszcz
Pniewska Monika, Zabrze
Polak Krzysztof, Warszawa
Polak Tomasz, Rzeszów
Polewiak Bartłomiej, Lublin
Polewka Grzegorz, Tarnobrzeg
Poniński Piotr, Warszawa
Popczyński Michał, Jelenia Góra
Potempka Andrzej, Zgorzelec
Pruchnicki Daniel, Jasło
Przygodzki Damian, Kraków
Przywara Zbigniew, Lubliniec
Purgał Wiesław, Piotrków Trybunalski
Put Marcin, Bochnia
Pyś Michał, Warszawa
Rak Witold, Rzeszów
Rapacz Dominika, Kraków
Rapacz Bartłomiej, Kraków
Rudnik Wiesław, Bochnia
Rudnik Jacek, Kraków
Rurarz Maciej, Katowice
Rut Janusz, Warszawa
Rutkowska Anna, Warszawa
Rybak Robert, Osiek
Rydzewski Krzysztof, Białystok
Rzepkowski Bartosz, Ĺťary
Saczko Dariusz, Białystok
Saniak Waldemar, Katowice
Sałaja Marek, Kraków – nie żyje
Siemieńczuk Mirosław, Białystok
Sienczak Agnieszka, Racibórz
Sikora Marcin , ŁódĹş
Sionkowski Maciej, Chełm
Siwicki Rafał, Kraków
Siwicki Kamil, Kraków
Skalniak Marta, Olkusz – honorowy
Skalniak Kinga, Olkusz
Skalniak Dorota, Olkusz
Smail Samir, Radom
Smajda Michał, Sosnowiec
Smok Roman, Częstochowa – nie żyje
Smolarski Jarosław, Zgierz
Smolarz Natalia, Rzeszów
Sobolewski Hubert, Bydgoszcz
Sochacka Mariola, Żagań
Soliński Robert, Turek
Sowa Robert, Kraków
Spyrka Rafał, Kraków – nie żyje
Sroka Agata, Rzeszów
Stala Mateusz, Bochnia
Starzyńska Katarzyna, Jelenia Góra
Stasiewicz Rafał, Legionowo
Stefanowski Jarosław, Sosnowiec
Stencel Mariusz, Warszawa
Stocka Anna, Białystok
Stręk Iwona, Rzeszów
Stępniak Izabela, Katowice
Stępniewski Bartosz, Białystok
Surmiak Mirosław, Kraków
Szaga Adam, Warszawa
Szczepański Arkadiusz, Legionowo
Szczygieł Mateusz, Wrocław
Szebiela Adam, Katowice
Szostak Marta, Warszawa
Szram Mateusz, Łask
Szuba Robert, Kielce
Szulc Angela, Trybunalski
Szybowski Stanisław, Wieliczka
Szymański Michał, Bydgoszcz
Szymczyk Mateusz, Katowice
Śniady Tomasz, Legionowo
Światowski Mateusz, Sosnowiec
Światowski Łukasz, Sosnowiec
Świder Rafał, Rzeszów
Święc Małgorzata , Poznań
Thiede Zygmunt, Darłowo – honorowy
Tomczyk Andrzej, Warszawa
Trusewicz Jan, Białystok
Tworek Gabriela, Kraków
Uniłowski Tadeusz, Niemcy
Wadowski Ryszard, Lublin
Walenciak Zygmunt, Sosnowiec
Walenciak Witold, Tarnobrzeg
Walkiewicz Bartosz, Bielsko-Biała
Wasiak Paweł, Turek
Wasilenia Maciej, Kraków
Waszczeniuk Marcin, Pruszcz
Wieczorowski Rafał, Katowice
Wierbol Arkadiusz, Lublin
Wita Beata, Katowice
Witwicki Damian, Kraków
Wlazło Robert, Tarnów
Wnęk Dawid, Jasło
Wojewoda Marlena, Koło – honorowy
Wojnarowski Dawid, Legionowo
Wojtaszek Andrzej, Łask
WoĹşniak Tomasz, Poznań
WoĹşniak Dominik, Sosnowiec
Wójcik Michał, Bochnia
Wątor Sylwia, Brzeszcze
Zając Wojciech, Katowice
Zapotocki-Zapalski Bogdan, Jelenia Góra
Zawada Sebastian, Lubliniec
ZbieĹźek Paweł, Proszowice
Zdziech Piotr, Radom
Zdziech Dorota, Radom
Zegiel Adam, Krakow
Zelisko Artur, Lubsko
Zielińska Karolina, Koło
Zielonka Roman, Turek
Ziółek Dominika, Warszawa
Zięcik Tomasz, Oświęcim
Zwierzyński Marek, Warszawa – honorowy
Zyguła Paulina, Sosnowiec
Zyśko Grzegorz, Lubliniec
Ĺťak Krzysztof, Bochnia
Żądło Jan, Rzeszów